Topaz jest rzadkim, atrakcyjnym minerałem cechującym się wysoką twardością (8/10 w skali Mohsa).

Jego nazwa wzięła się od słowa “tapas ”oznaczającego ogień najprawdopodobniej wiąże się ona z ognisto pomarańczowo-żółtymi topazami jakie ludzie pierwotnie znajdowali jako pierwsze.

W zależności od zawartych w topazie domieszek różnych metali może przybierać pełen wachlarz barw. Topaz w wyrobach jubilerskich najczęściej kojarzy nam sie z odcieniem jasnoniebieskim, ale są również m.in. topazy różowe, pomarańczowe, białe oraz o ciemnej morskiej barwie.

Topaz to kamień chętnie wykorzystywany przez twórców biżuterii z uwagi na swoje walory wizualne oraz stosunkowo niską cenę.

Przezroczysty topaz ostatnio często zastępuje popularne diamenty w wyrobach jubilerskich, a niebieskie w pierścionkach zaręczynowych.

Samych niebieskich odcieni topazów wyróżniamy kilka:

  • London Blue Topaz – lekko szarawy ciemnoniebieski
  • Sky Blue Topaz – umiarkowanie mocny jasnoniebieski
  • Swiss Blue Topaz – żywo niebieski, do średnio ciemnoniebieskiego

Topazom przez wieki przypisywano wiele pozytywnych cech m.in dodawanie sił i ochrona przed niebezpieczeństwem. Do dzisiaj wierzy się, że topaz wzmacnia umysł, redukuje stres i pomaga w koncentracji.

Topaz oprawiony w złoty pierścionek prezentuje się niezwykłe szlachetnie i z pewnością będzie amuletem szczęścia dla niejednej pary, symbolizując ich miłość.