Szafir- to piękny, ale i wymagający kamień. Jest niezwykle cenny i zasługuje na specjalne traktowania. Szafiry oczarowują bogactwem kolorów, zachwycają swoją twardością i stanowią idealne insygnia dla możnych tego świata- są symbolem mądrości i statusu. A idealnie oszlifowane, oprawione i wyeksponowane rozpalają pragnienie piękna w każdym, który je ogląda.

Szafiry należą do grupy korundów, składają się głównie z tlenku glinu Al2O3 i występują w przyrodzie dość często. Jednak kamienie, które spełniają wysokie kryteria jakościowe i mogą być stosowane w jubilerstwie są wyjątkowo rzadkie.

Na rynku jubilerskim najczęściej spotyka się niebieskie i granatowe szafiry. Kamienie te potrafią jednak zachwycić feerią swych barw. Oprócz niebieskich, do szafirów należą wszystkie korundy o barwach od białej (bezbarwnej), aż do czarnej. Wyjątkiem od nazewnictwa są korundy czerwone, czyli rubiny- ta nazwa od czasów starożytnych jest dla nich zarezerwowana. Najwyżej cenione są oczywiście kamienie najpiękniejsze i najrzadziej występujące na świecie. W tym wypadku są to fioletowo niebieskie szafiry z Kaszmiru- często mylone z tanzanitami. Na uwagę zasługują też pomarańczowoczerwone szafiry o nazwie paparadża lub padparadża oraz zachwycające asteryzmem szafiry gwieździste.

W Polsce występują złoża bezbarwnych i lekko błękitnych szafirów. Dzięki kilku wyjątkowym zbiegom okoliczności i poznaniu wspaniałych ludzi udało nam się sprowadzić do naszych salonów szafiry o pasiastym ułożeniu warstw, które są wyjątkowo przepięknej urody, a pasiaste naznaczenie gwarantuje nam oryginalność i niepowtarzalność, niczym odciski palców u dłoni każdego człowieka.

W ciągu ostatnich wieków spopularyzowano różne metody poprawiania szafirów, najprostszą z nich jest wypalanie ich w piecu, w wyniku czego szafiry stają się granatowe. Taki zabieg pozwala zatuszować wszelkie wewnętrzne niedoskonałości niedostrzegalne wówczas podczas powierzchownej oceny oczami laika. Jest jednak prosta metoda, którą każdy może użyć- badany klejnot należy podświetlić mocnym skupionym światłem (można użyć latarki ze smartphona). Jeżeli zobaczymy duże ilości inkluzji nie powinniśmy się peszyć, jednak zwróćmy uwagę, iż ten naturalny kamień był uszlachetniony; jeżeli kamień będzie transparentny i nawet pod lupą nie zauważymy żadnych inkluzji, ani skaz mamy informację, że oglądamy kamień o bardzo wysokiej jakości i jego cena jest naturalnie wysoka- (nawet kilkudziesięciokrotnie niż innych szafirów o identycznej masie), albo jest to inny kamień lub szafir syntetyczny- stworzony przez człowieka (relatywnie tani- kilkudziesięciokrotnie tańszy od szafirów o podobnej masie). Zatem inkluzje świadczą nam o naturalnym pochodzeniu klejnotu- do nas należy ocena, czy konkretny okaz jest dla nas nadal interesujący.