Złoto to najbardziej ceniony metal szlachetny. Biżuteria złota jest trwała, ma piękny blask i kolor. Stanowi luksusowy dodatek do każdej stylizacji. Stając przed decyzją zakupu zastanawiamy się, wybrać próbę 585 czy może 333? A może nawet zadajemy sobie pytanie czym są te oznaczenia na złotej biżuterii?

Próba złota to ilość czystego kruszcu w danym stopie metalu. Próba 585 oznacza 0,585 czystego złota a więc czyste złoto stanowi wówczas 58,5%. Pozostałe 41,5% w danym stopie stanowią inne metale, t.j. srebro, pallad, które dzięki swoim właściwościom utwardzają stop, podnoszą jego odporność na ścieranie i odkształcenia. Analogicznie próba 333 oznacza 33,3% czystego złota w stopie. Często słyszymy pytanie, czy próba 333 jest gorsza niż 585. Albo stwierdzenia klientów „ja bym wolała tę lepszą próbę złota 585” . Czy faktycznie to prawda? Jak wiemy, złoto jest bardzo miękkim metalem, więc nie ma możliwości wykonania biżuterii ze stopu w 100% z samego złota. Dodatki metali towarzyszących są tak dobierane, aby kolor złota był piękny ale zarazem, aby biżuteria była trwała.

Biżuteria o próbie 750 cechuje się niższą twardością niż 585 czy 333, stąd też wyroby tej próby będą mniej odporne na zarysowania czy przecieranie się. Ale można powiedzieć, że są „bardziej szlachetne” i wartościowe z uwagi na swój skład.

Najbardziej popularną próbą jest próba złota 585, ma wystarczająco wysoką twardość, co przekłada się na jej długotrwałe użytkowanie oraz zachowuje piękny blask. W dobie rosnących cen złota coraz więcej pojawia się wyrobów w próbie 333, którą bynajmniej nie uznalibyśmy za gorszą. Z uwagi na większą zawartość srebra w stopie, które się szybko utlenia, wymaga ona jednak od czasu, do czasu delikatnego wypolerowania oraz przechowywania w miejscu bez dostępu powietrza. Jednak doskonale noszą się np. pierścionki w próbie 333, które będąc na naszych dłoniach narażone są na zarysowania i stuknięcia, a próba 333 jako najtwardsza, nie ulega szybkim zniszczeniom. Cena biżuterii w próbie 333 jest również niższa niż 585, a kolor się nie ściera, więc jest to alternatywa zarówno dla złota w wyższej próbie i srebra pozłacanego.

Którą więc próbę wybrać? Najważniejsze, aby przy zakupie znać wady i zalety każdej z nich i wiedzieć jak się z nimi obchodzić. Należy również pamiętać, aby zwracać uwagę nie tylko na próbę, ale jakość i solidność wykonania wyrobu, co przełoży się na czas jakim biżuteria będzie nas cieszyła.