Wyroby wykonane ze srebra i złota ulegają naturalnym procesom utleniania. W celu odświeżenia biżuterii można zaopatrzyć się w środki chemiczne, dostępne w dobrych salonach jubilerskich, które usuną przebarwienia i ciemny nalot z powierzchni srebra i złota.

Przed przystąpieniem do czyszczenia należy sprawdzić, czy w wyrobach nie ma kamieni naturalnych t.j. perły i korale, ponieważ z uwagi na ich delikatność nie powinny być poddawanie czyszczeniu chemicznemu. Biżuterię przygotowaną do czyszczenia w płynie należy wcześniej umyć w ciepłej wodzie i łagodnym detergencie. Najlepiej sprawdzi się płyn do mycia naczyń, rozpuści resztki sebum i kremów. Następnie należy dokładnie osuszyć biżuterię. Dopiero tak odtłuszczony przedmiot można poddać kąpieli wybłyszczającej w specjalnym roztworze. Przed przystąpieniem do użycia płynu należy założyć ochronne rękawiczki gumowe. Wyroby w całości ze srebra, zanurzamy na kilka sekund w płynie, a po wyjęciu płuczemy dokładnie wodą. Ciemne przebarwienia powinny błyskawicznie zniknąć. W przypadku wyrobów ze złota postępujemy tak samo, tylko pozostawiamy wyrób zanurzony w płynie na około 5-15min.

Do czyszczenia biżuterii z delikatnymi kamieniami oraz oksydowanej polecamy używanie ściereczek do czyszczenia, którymi możemy rozjaśnić i nabłyszczyć wyroby, omijając kamienie.

Płyny i ściereczki do czyszczenia biżuterii usuwają nagromadzone tlenki i przebarwienia oraz wybłyszczają powierzchnię. Jeśli chcą Państwo zniwelować powstałe na wyrobach rysy zachęcamy do skorzystania z usługi profesjonalnego polerowania biżuterii, którego wykonanie można zlecić w naszych salonach.