Jak odpowiednio dobrać rozmiar pierścionka lub obrączki? Dobrze dopasowany pierścionek czy obrączka powinien być zakładany bez trudu, natomiast podczas zdejmowania schodzić z lekkim oporem. Bardzo wiele zależy od kształtu i budowy palca, zazwyczaj opór odczuwany jest na kostce, jednak nie stanowi to reguły. Aby dokonać dokładnego pomiaru zalecamy udanie się na przymiarkę do jubilera w optymalny pod względem temperaturowym dzień. W miarę możliwości należy unikać dokonywania pomiarów w dni upalne lub po przemarznięciu. Również fason pierścionka i szerokość obrączki będzie miała wpływ na dobranie właściwego rozmiaru. Wraz ze wzrostem szerokości wybieranej obrączki może być potrzebny jej większy rozmiar, gdyż im szerszy wyrób tym trudniej go założyć.

Jak dbać o biżuterię by służyła długo i wyglądała pięknie?

Biżuteria towarzyszy nam aby podkreślić nasze walory, dodać pewności siebie, rozświetlić i dopełnić całość stylizacji. Chcąc cieszyć się wraz z Wami jej pięknem jak najdłużej, przedstawiamy kilka zasad dotyczących użytkowania.

  • Biżuterię należy zdjąć na czas snu, co pozwoli uniknąć uszkodzeń takich jak porysowania, pogięcia, załamania łańcuszków, w szczególności o splotach typu żyłka.
  • Biżuterię złotą i srebrną powinno się przechowywać w specjalnej szkatułce lub zamkniętych torebkach foliowych z zaciskiem strunowym. Zalecamy zawijać każdy z wyrobów w cienką bibułkę lub kawałek jedwabnej tkaniny, aby nie narażać powierzchni biżuterii na zarysowania i ocieranie.
  • Biżuterię należy chronić przed kontaktem z detergentami a także perfumami, kremami, lakierami do włosów, które mogę powodować osłabienie lutów wyrobu oraz ciemnienie powierzchni.
  • Wyroby złocone, rodowane oraz o wykończeniu piaskowanym, satynowanym mogą ulec wytarciu w czasie eksploatacji, dlatego należy je szczególnie chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi.
  • Zalecamy co pewien czas przyjrzeć się noszonej biżuterii, w szczególności miejscom narażonym na przetarcia takim jak końcówki łańcuszków, naszyjników, bransolet oraz miejsca przy elementach ruchomych. Wykonanie ewentualnej naprawy na czas, ograniczy jej koszt oraz pozwoli uniknąć zgubienia wyrobu.

Jak samodzielnie czyścić biżuterię? Wyroby wykonane ze srebra i złota ulegają naturalnym procesom utleniania. W celu odświeżenia biżuterii można zaopatrzyć się w środki chemiczne, dostępne w dobrych salonach jubilerskich, które usuną przebarwienia i ciemny nalot z powierzchni srebra i złota.

Przed przystąpieniem do czyszczenia należy sprawdzić, czy w wyrobach nie ma kamieni naturalnych t.j. perły i korale, ponieważ z uwagi na ich delikatność nie powinny być poddawanie czyszczeniu chemicznemu. Biżuterię przygotowaną do czyszczenia w płynie należy wcześniej umyć w ciepłej wodzie i łagodnym detergencie. Najlepiej sprawdzi się płyn do mycia naczyń, rozpuści resztki sebum i kremów. Następnie należy dokładnie osuszyć biżuterię. Dopiero tak odtłuszczony przedmiot można poddać kąpieli wybłyszczającej w specjalnym roztworze. Przed przystąpieniem do użycia płynu należy założyć ochronne rękawiczki gumowe. Wyroby w całości ze srebra, zanurzamy na kilka sekund w płynie, a po wyjęciu płuczemy dokładnie wodą. Ciemne przebarwienia powinny błyskawicznie zniknąć. W przypadku wyrobów ze złota postępujemy tak samo, tylko pozostawiamy wyrób zanurzony w płynie na około 5-15min.

Do czyszczenia biżuterii z delikatnymi kamieniami oraz oksydowanej polecamy używanie ściereczek do czyszczenia, którymi możemy rozjaśnić i nabłyszczyć wyroby, omijając kamienie.

Płyny i ściereczki do czyszczenia biżuterii usuwają nagromadzone tlenki i przebarwienia oraz wybłyszczają powierzchnię. Jeśli chcą Państwo zniwelować powstałe na wyrobach rysy zachęcamy do skorzystania z usługi profesjonalnego polerowania biżuterii, którego wykonanie można zlecić w naszych salonach.

Wzrost cen metali szlachetnych w ostatnich latach spowodował zasypanie rynku wyrobami dmuchanymi/dętymi o niższej masie kruszcu. Ich zaletą jest możliwość wykonania biżuterii o dużych gabarytach a jednocześnie niskiej masie i cenie. Takie wyroby sprawiają wrażenie masywnych choć w rzeczywistości wykonane są z cieniutkich blaszek. Różnica pomiędzy wyrobem pełnym a dmuchanym jest wyczuwalna kiedy porównamy sobie ciężar obydwu wyrobów. Wytrzymałość zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju wyrobu. Kolczyki dmuchane zdejmowane do snu mogą posłużyć długie lata, a delikatna bransoletka wykonana w tej samej technologii, jeśli będzie noszona codziennie, może przetrzeć się i powyginać nawet już po kilku tygodniach. Decydując się na wybór biżuterii dętej trzeba mieć świadomość, iż są to wyroby przeznaczone do okazjonalnego użytkowania, dla osób szczególnie dbających o swoją biżuterię. Wyroby dmuchane cechuje znacznie mniejsza trwałość w porównaniu z wyrobami pełnymi, w szczególności jeśli chodzi o łańcuszki i bransoletki. Ze względu na konstrukcję naprawa przedmiotów dmuchanych jest niezwykle skomplikowana i często bardzo kosztowna. Dlatego w momencie zakupu warto zapytać sprzedawcę o technologię wykonania upatrzonego wyrobu.

Wybierając biżuterię z diamentami kierujemy się pięknem. W przypadku tych wyjątkowych kamieni, owo piękno opisane jest za pomocą ich najważniejszych, unikalnych cech, jakimi są barwa, czystość, rodzaj i jakość szlifu. Kombinację tych cech wraz z masą diamentu określa się mianem zasady 4C, od pierwszych liter słów colour, clarity, cut. carat.

Barwa(colour) Barwy diamentów określa się według skali kolejnymi literami alfabetu od D do Z. Kamienie o barwie D są całkowicie bezbarwne, natomiast im oznaczenie bliższe Z, tym bardziej odcień zbliża się do koloru żółtego. Barwę kamienie ocenia się przy odpowiednim oświetleniu porównując do wzorców kamieni. Oprócz barw typowych wyróżnia się kamienie kolorowe określane jako nietypowe, jednak spotyka się je znacznie rzadziej.

D, E, F – bezbarwne
G, H, I, J – niemalże bezbarwne
K, L, M – bardzo lekko żółte
N, O, P, Q, R – lekko żółte
S, T, U, W, X, Y, Z – żółte

Czystość(clarity) Naturalne dla diamentu są inkluzje, czyli wewnętrzne zanieczyszczenia i skazy takie jak jony innych metali, pęcherzyki powietrza. Czystość diamentu zależy od wielkości i ilości inkluzji. Kamienie pozbawione skaz występują niezwykle rzadko, dlatego wyższa czystość diamentu oznacza jego wyższą wartość. Pod względem czystości wyróżniamy:

LC – czyste pod lupą (lupowo czyste)
VVS- bardzo bardzo małe inkluzje
VS – bardzo małe inkluzje
SI – małe inkluzje widoczne w powiększeniu, niewidoczne gołym okiem
P/I – wrostki widoczne gołym okiem

Szlif(cut) Właściwe oszlifowanie diamentu pozwala podziwiać odbicie oraz rozszczepienie światła przez kamień, czyli tak zwaną brylancję. Na jakość szlifu wpływa kształt, proporcje oszlifowanego kamienia oraz wykończenie. Najbardziej znanym szlifem diamentów jest szlif brylantowy, który cechuje okrągły kształt planu kamienia, 56 faset oraz tafla.

Masa(carat) Masę diamentów określa się w karatach, gdzie miara 1 karata odpowiada 0,2 grama. Wartość diamentu zależy w dużej mierze od jego masy. Porównując wartość np. 5 kamieni o pojedynczej masie 0,10 karata będą one o znacznie niższej wartości niż jeden o masie 0,50 karata, z uwagi na jego rzadsze występowanie.

Przed zakupem biżuterii z diamentami polecamy aby dopytać sprzedawcę o powyższe cechy  i możliwość otrzymania certyfikatu do wyrobu. Warto jest także porównać kilka modeli o różnych parametrach, aby ocenić najważniejsze dla nas cechy.  Więcej informacji na temat diamentów w jednym z naszych wpisów na blogu.