Czy diament i brylant to to samo? Czym się różni brylant od diamentu? To pytania, które często padają przy wyborze biżuterii – szczególnie z ust panów szukających pierścionka zaręczynowego. Aby ułatwić poszukiwania podpowiadamy: brylanty są diamentami, których forma została wydobyta poprzez zastosowanie konkretnego szlifu – szlifu brylantowego.

Diament jest rzadkim minerałem, uznanym za najtwardsza substancje występującą w przyrodzie, cechującym sie wysoką przewodnością cieplna. Jest on wydobywany ze złóż m.in. w Indiach, Australii czy Afryce Południowej. Aby mógł być wykorzystany w jubilerstwie  musi zostać oszlifowany. Diamentom nadaje się różne kształty, jednak najbardziej cenionymi diamentami są te o szlifie brylantowym. W momencie nadania minerałowi kształtu i proporcji właściwych dla szlifu brylantowego diament staje się brylantem.

Podsumowując: każdy brylant jest diamentem, natomiast nie każdy diament jest brylantem. Występują również inne szlify, m.in. łezka, markiza, princessa, bagieta.

nieoszlifowany-diament

Kryształ diamentu w skale kimberlitu- źródło Wikipedia.org

pierscionek-z-brylantem

Pierścionek zaręczynowy z brylantem- diament oszlifowany