Przed Wami ten wielki dzień, na który czekacie, przepełnieni radością i z pewnością nieco zajęci organizacją. Ustalenie daty ślubu, wybór sali weselnej, fotografa, suknia i zaproszenia. No i oczywiście obrączki – element niezwykle ważny, który będzie Wam towarzyszył już przez całe życie.
- Kiedy zamówić obrączki ślubne? Niektóre pary odwiedzające nasze salony są zdziwione, że nie dostaną gotowych obrączek “od ręki’. Należy zwrócić uwagę iż ten asortyment cechuje nie tylko mnogość wzorów ale też indywidualnie dopasowane parametry jak szerokość czy rozmiar. Dlatego obrączki aby były idealne, wykonywane są na zamówienie. Standardowo w większości firm jubilerskich oferujących obrączki ślubne czas oczekiwania na ich wykonanie wynosi średnio od 3 do 8 tygodni. Polecamy wiec rozejrzeć się odpowiednio wcześnie. Jeśli mielibyśmy osadzić to w konkretne ramy czasowe optymalnym czasem naszym zdaniem jest 2-3 miesiące przed ślubem. Oczywiście można równie dobrze wykonać je wcześniej aby spokojnie czekały wraz z Wami do dnia ślubu.
- Jaki wzór obrączek wybrać? Wzór powinien cieszyć małżonków, być spełnieniem marzeń. Pamiętajmy jednak, że obrączki ślubne wybieramy na resztę życia, więc muszą być również praktyczne i solidnie wykonane. Wybierając klasyczne modele, mamy pewność, że po kilkudziesięciu latach można je wypolerować u jubilera i wyglądają jak nowe. Kierując swoją uwagę ku obrączkom z wzorami, łączeniem kolorów czy fantazyjnymi grawerami polecamy dopytać sprzedawcę o praktyczne cechy wybieranego modelu.
- Jakiej próby obrączki złote są najlepsze czyli ile karatów powinno mieć złoto? Każda szerokość geograficzna cechuje się swoim indywidualnym klimatem, a co za tym idzie nasłonecznieniem. Ten sam kolor złota będzie wyglądał inaczej w różnych miejscach na osobach o różnej karnacji. Np. Włosi uwielbiają intensywnie żółte, jasne złoto w próbie 750, które w polskim klimacie wygląda nieco sztucznie. Ponadto warto zwrócić uwagę na twardość stopu. Najbardziej praktyczne w naszej szerokości geograficznej będą obrączki w próbie 585, czyli wykonane z 14- karatowego złota. Można również wykonać obrączki ze złota próby 750 czy 333. Więcej o tych stopach w osobnym artykule.
- Ile gramów powinny ważyć obrączki? Aby obrączki cieszyły nas cale życie musza być solidnie wykonane, na co nam wpływa wysokość obrączki – a to wymiar którego nie widać gołym okiem. Najczęściej poza wyborem rozmiaru, zwracamy uwagę na szerokość, natomiast kwestia wysokości często bywa pomijana. Przyjmując zamówienia na obrączki ślubne w naszych salonach, zwracamy uwagę Młodej Parze na ten parametr. Polecamy by wysokość obrączki nie byłą niższa niż 1 mm, a w przypadku wyboru obrączek z soczewką około 1,3mm. Oczywiście wykonujemy również inne wysokości zgodnie z życzeniem klientów. Co do wagi, dopiero po zebraniu składowych takich jak rozmiar obrączki, szerokość i właśnie wysokość wynikowo mamy masę. W zależności od rozmiarów średnia waga pary obrączek wynosi od 6 do nawet 15 gramów przy wysokich I szerokich obrączkach.
- Obrączki z soczewką czy bez? Skoro już poruszyliśmy temat wysokości, przejdźmy do soczewki. Co to jest soczewka w obrączce I co ona właściwie daje? To pytanie często słyszymy od naszych klientów. Soczewka – uwypuklenie wewnątrz obrączki ułatwia zakładanie I zdejmowanie obrączki, pozwala skórze lepiej oddychać. Szczególnie warto ją wykonać przy obrączkach o dużej szerokości jak również dla osób posiadających szerokie kostki paliczkowe.
- Czy obrączki się rysują? Złoto jest metalem miękkim, plastycznym które może ulec zarysowaniom w kontakcie z twardszym od niego materiałem. Wystarczy tutaj chociażby kontakt z piaskiem. Dlatego często po powrocie z górskiej wspinaczki czy odpoczynku na piaszczystej plaży można zauważyć na obrączkach mikro ryski. Na modelach gładkich ryski są widoczne, ale łatwe do wypolerowania w zakładzie jubilerskim. Na obrączkach z wzorkami pojawienie się większej ilości rys zaburza wzorek I z czasem staje się on zatarty, mniej widoczny. Niektóre z wzorów można odrestaurować.
- Obrączki inkrustowane – piękne w dniu ślubu, a co dalej? Wiele par, w szczególności Panien młodych marzy o obrączce z diamentami lub innymi kamieniami szlachetnymi. Czy warto wybrać obrączki z kamieniem? Jeśli jest to spełnienie waszych marzeń to oczywiście tak. Należy jednak być świadomym, iż obrączki z kamieniami wymagają więcej troski. Po pierwsze, aby kamienie cieszyły nas swoim blaskiem, co jakiś czas dobrze byłoby oddać wyrób na profesjonalne czyszczenie u jubilera. Pozwoli to usunąć drobny kurz I resztki kosmetyków zebrane pod kamieniami. Po drugie, szczególnie obrączki z kamieniami polecamy zdejmować do prac domowych, aby nie naruszyć złotej oprawy która trzyma kamienie. Po trzecie kwestia przerozmiarowania. Czy jest możliwe powiększenie obrączki z diamentem lub innym kamieniem? Najczęściej tak, jednak obecność kamienia ogranicza nieco pole działania. Najczęściej możemy powiększyć lub pomniejszyć obrączkę o +- 2 rozmiary. Jeśli potrzebna jest większa korekta, rozciąga się gniazdo (otwór), w którym znajdował się kamień. Wówczas jednym z rozwiązań jest wstawienie większego diamentu, wiąże się to natomiast z wyższymi kosztami. W przypadku obrączek, gdzie kamienie są obsadzone na całej obrączce musimy wykonać obrączkę od początku.
Pamiętajmy, że obrączki są symbolem miłości, mają nam się kojarzyć z ukochaną osobą i najważniejsze aby były Wasze. Dokładamy wszelkich starań aby obrączki ślubne M.Sułek były szyte na miarę i cieszyły Was na zawsze. Jeśli po przeczytaniu wpisu macie jeszcze jakieś pytania, zapraszamy do kontaktu lub odwiedzenia naszych salonów w Lublinie.
